Merhabalar
2014 yılında ilk defa katıldık 3 arkadaşımla beraber Marş Mira’ya, deneyimimizden çok memnun kaldığımız için olabildiğince katılmak istiyoruz, 2015 için planlarımızı yapmaya başladık bile. Bizler çadırda kaldık bir çok insan gibi (Bosnalı ev sahiplerinin misafirperverlikleri ile evde kalan arkadaşlarımızda oldu, onlarda deneyimlerini blog yazılarında paylaştılar sağolsunlar), çadırda kalmayı düşünenler için Marş Mira hakkında ihtiyaç duyulabilecek tüm bilgileri, kişisel deneyimlerimizi de kullanarak burada paylaşmaya çalışacağız sizlerle.

Öncelikle Marş Mira parkuru hakkında biraz bilgi vermek isteriz :
110 km’lik bir doğa yürüyüşüdür. 3 gün yürüyerek yol kat edilir, 4. gün ise resmi törenler yapılmaktadır.
Başlangıç noktası Nezuk’dur. Nezuk’a Tuzla bölgesinden ulaşılacaktır, Tuzla’ya da Saraybosna’dan otobüs ile ulaşmıştık iki saat civarı bir yolculukla.
Yürüyüş gününden bir gün önce Nezuk’ta bulunup akreditasyon yapılması gerekmektedir, Nezuk’da o gece kalınıp ertesi gün sabah 9 itibari ile yürüyüş başlar. Hergün 25-35 km yürünür ki çok büyütmeyin, sohbet muhabbet geçiyor bir şekilde, kaldı ki zor yamaçları aşarken yanı başınızda bastonuyla yürüyen teyzeleri amcaları görünce “yoruldum” diyemiyor insan.

Yürüyüş hakkında :
Öncelikle, bizim ilk merak ettiğimiz soruyu sizler için cevaplayayım. Soru : Çadırlarımızı vesaire taşıyacak mıyız yürüyüş boyunca? Cevap : Çadırlarınızı ,çantalarınızı ordunun arabalarına verebiliyorsunuz fakat Boşnak kardeşlerimiz pek tavsiye etmedi, malum sürprizler olabiliyormuş eksik çıkan eşyalar gibi.Ama güvenirseniz, ordu eşyalarınızı bir sonraki kamp alanına taşıyor. Biz ilk gün tanıştığımız Zaim abi ve Boşnak grubu sayesinde onların kiraladıkları kamyonette taşıttık hep eşyalarımızı.

Yürüyüşe gelirsek, rahat yürüyebilmek için yürüyüş çubukları kullanmak faydalı olabilir, biz kullanmadık fakat dik yamaçlarda ayak kaymalarını engellemesi için faydalı olur kesinlikle. Rahat bir tracking ayakkabısı (çok sıkmasın), yedek çorap, yara bandı (ayakkabı vurursa gerekecektir), yağmurluk gerekli.
Bir grup halinde iseniz erzaklarınızı bir sırt çantasına koysanız ve değişimli taşısanız yeterli. Erzak demişken bizler aç kalma riskini düşünerek baya yiyecek götürmüştük yanımızda, çantaları doldurmuştuk fakat düşündüğümüzden çok fazla imkanla karşılaştık yürüyüş boyunca ; öncelikle bu yürüyüş Boşnaklar ve hükümet için çok değerli olduğunu hatırlatalım.Devlet ve ordu yardımıyla her 500-1000 metre de bir su istasyonları, meyve bisküvi şeker dağıtılan istasyonlar, kendi yaptıkları kahveleri dağıtan, bahçesini yürüyüşçülere açan misafirperver Boşnak halkı… Buradan götürdüğümüz tüm şekerleme bisküvi çikolatayı başkalarına dağıttık, o kadar rahattık yani. Önümüzdeki senede yanımızda bir şeyler götüreceğiz fakat tamamıyla insanlara dağıtmak için ; belki pişmaniye belki lokum.. Yürüyüş kısmı için çok pembe bir tablo çizdim fakat elbet tehlikeli yanları da var, bu bir doğa yürüyüşü ve dolayısıyla sakatlık olmamasına dikkat etmek lazım, ayrıca yürüyüş yolunun etrafında şeritlerle çevrilmiş mayınlı araziler göreceksinizdir, içlerine girmemenizi söylemeye gerek yok sanırım :) ayrıca şunun da farkında olmak gerekli : Bosna Hersek’de üç millet Boşnaklar,Sırplar ve Hırvatlar bir arada yaşamaktadır ve üç ayrı yönetim bölgesi mevcuttur. 3 gün boyunca yürüyüp geçilen bölgelerde yürüyüşçülerin güvenliğini bazen Boşnak polisler bazen Sırp bölgesi polisleri sağlamaktadır, bazı köyler Boşnak bazı köyler Sırp, Hırvat köyleri olabilir. Yürüyüşü destekleyen Bosna Hersek hükümeti sonuçta fakat, hiç de cana yakın olmayan bazı Sırplarında etrafta olabileceğini bilmek gerekli. Bu nedenle yürüyüş organizasyonu insanların kopuk kopuk gitmemesi için elinden geleni yapmaya çalışır, daha çok Sırp bölgesinden geçildiği için özellikle ikinci ve üçüncü gün. Biz karşılaşmadık fakat geçen sene yürüyüşçülere bir kaç Sırp bisikletlinin laf attığını ve tartışma olduğunu duyduk.

Yürüyüş sonraları, kamping :
Yürüyüş sonrasında her akşam 6 civarında kamp alanına ulaşılır, daha ilk günden itibaren kamp alanlarını Bosna ordusu kurar, ordu tarafında kurulmuş çadırlarda bir çok kişi kalmaktadır, fakat bir çok kişide kamp alanının etrafına çadırlarını kurar tıpkı bizim gibi. Kamp bölgesinde revir vardır ve her konuda yardımcı olurlar, kendi deneyimimde ayakkabım parmaklarıma vurduğu için olan yaraları her akşam revirde tedavi ettirdim, merhem, sargı.. yapabilecekleri her şeyi yapıyorlar, ufacık sıyrıkları bile ciddiyetle tedavi ediyorlar.(Akşamları rahat etmek için terlikleri unutmayınız)
Kamp alanında köfteciler yiyecek içecek satan seyyar satıcılar mevcut, yada yanınızda getirdiğiniz yiyecekleri de yemek isteyebilirsiniz tabiki. Acaba kamp tüpü götürsek mi diye düşündük, fakat 2-3 günde sıcak bir şeyler yemesek de olur dedik.Gerçi en azından su ısıtıp çay,kahve, çorba yapabilmek iyi olurmuş akşamları, arıyor insan.
Akşamları insanlar sohbet ediyor yürüyüşler yapıyor, hatta kamp alanları gençler için bir panayır yerine dönüşüyor sanki.
Kamp alanlarında tuvalet sorunu olduğu bir gerçek, seyyar tuvaletler temiz olmuyor.Tuvalet konusu sorun yaşatabilir.
Ordunun getirdiği tankerler sayesinde kısmen duş da alabilirsiniz.

İki kişilik çadır asla iki kişilik değildir!
Ne düşündüğünüzü biliyorum, dört kişiysek iki tane iki kişilik çadır yeter diyorsunuz :) fakat o çadırlarda bir gece geçirince, keşke daha büyük alsaydık diyeceksinizdir. Eşyalarınızı dışarda bırakamayıp çadırın içine alınca hemen farkediyorsunuz bunu.iki kişi için en az üç kişilik çadırları tavsiye ederim. Yağmura dayanıklı çadır olmalı, iki gece sağanak yaşadık geçtiğimiz sene.Uyku tulumu alınız ve sığdırabilirseniz kalın giysiler rahat ettirecektir geceleri.
Çadır içine yatak olarak deniz yatağı almıştık yanımıza :) şişirilebilir olması ve yer kaplamaması iyiydi fakat çok da rahat olmadı, ufak kaldı, yer tutan daha profesyonel yataklardan da taşıyamayacağımız için bu sene deniz yataklarının biraz daha büyüklerinden almaya çalışacağız. (Şişirmek için pompa olursa faydalı olur.)
Sinkovlardan bir tane bulundurmak faydalı olur.

(Güncellemeler olabilir, takip ediniz)

12 “Katılmak isteyenler için rehber niteliğinde deneyimlerimiz” Yorumlar

 1. Selamün Aleyküm
  MarsMira’yı yalnızca trekking aktivitesi olarak göstermişsiniz, değil.
  MarsMira’nın manasını hisseden, yürüdüğü yolların tarihini bilen arkadaşların katılması bu yürüyüşe katılması gerektiğini düşünüyorum. Macera arayan, lay lay lom yapacak arkadaşların bu organizasyona katılımı oldukça arttı. Bu durum da uzun zamandır bu organizasyonun parçası olanları bizlerin midesini bulandırıyor.
  Katılacak arkadaşlar MarsMira’nın amacını, manasını idrak ederek, bilinçli bir şekilde katılsın.

  • Aleyküm selam Fatih bey,

   Bize haksızlık yaptığınızı düşünüyorum, bu site sadece bu “rehber” sayfasından oluşmuyor. Şu anda içinde bulunduğunuz bu sayfanın görevi katılanlara yürüyüş hakkında ihtiyaç duyabilecekleri şeyleri anlatmaktır. Siteyi tam anlamıyla incelemeden bu şekilde bir yorum yapmanız bizi yaralamıştır. Ben bu siteyi geliştirirken günlerimi lay lay lom havasında harcamadım, arkadaşlarımda sitenin diğer kısımlarındaki birbirinden samimi, duygusal ve bilgilendirici yazılılarını kaleme alırken lay lay lom havasında değillerdi. Bu site aracılığıyla birçok insan kazandık ve bir organizayon ile daha iyi bir organizasyon ile tekrar yürüyüşe gideceğiz. Önemli olan budur, umarım sizi de orada bizimle omuz omuza yürüyor görürüz.

   Bu arada : ben orada yerel halkla sohbetimi yaptım, defin işleminde de bulundum, namazımı da kıldım, eve geldim Türkiye’de olmayan bir siteyi yaptım, bir çok insana yazışmalarla bilgiler verdim, site üzerinden arkadaşlarımın yazılarını paylaşacakları bir platform oluşturdum, yeni bir çok insanı Marş Mira’ya katılmayı özendirdim. Benden mideniz bulandıysa tek diyeceğim Allah size şifa versin, ağzımı bozacak değilim.

 2. Fatih Bey merhaba.
  Geçen sene ilk defa katıldığım yürüyüşte bazı münferit gruplar vardı haklısınız. Gecenin bir yarısı kimi insanlar belki de savaşta hayatını kaybeden insanların ruhu için dua ederken, herkesi rahatsız edecek boyutlarda kahkaha atan insanlar vardı. Ancak biliyorsunuz ki yürüyüşe binlerce insan katılıyor. Arada böyle insanların olması malesef önlenebilir bir durum değil. Ayrıca yürüyüşün manasını ve ruhunu zerre kadar etkilediğini düşünmüyorum. Yürüyüşteki herkesin kendiniz kadar bilinçli olmasını beklemek de fazla iyimser bir bakış açısı olsa gerek. Çünkü bu yürüyüşte bireysel olarak ne için yürüdüğünüzün farkındaysanız eğer çok da önemi kalmıyor. Sitemizin içeriğindeki yazıları dikkatle incelediyseniz amacımızın ne olduğunu az çok anlamış olmanızı beklerdim. Nitekim Türkiye’de insanların çok farkında olmadığı aktivist bir eylem Marş Mira. Açıkcası geçen sene katıldığım yürüyüş bana bir kez daha kim olduğumu hatırlattı ve nereden geldiğimi sorgulattı.

 3. iyi günler,
  çok kısa bir süre kala yazıyorum malesef. abim bu yıl sizin grubunuza dahil olmak istiyor. iletişime geçebilirsek çok sevineceğim(:

 4. Gerçekten çok güzel bir çalışmaya imza atmışsınız, emeğinize sağlık. Seda Hanım gibi ben de çok kısa zaman kala yazıyorum ama hala daha ekibinize katılabilme imkanımız mevcut mudur ? Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

  • Tabi Hatice hanım, olabildiğince yardımcı olmaya çalışırız, ayrıntılar çok fazla olduğu için telefondan konuşalım isterim. Size mail attım.

 5. Bu yürüyüşü Temmuz ayı dışında ferdi olarak da yapmak mumkun mudur?
  Saygılarımla

  • Selam Oğuz bey, Yürüyüş rotası tek başına yürümek için uygun değil.
   Temmuz ayındaki yürüyüşlerde güvenlik önlemleri alınmaktadır.

  • Merhaba Turan bey,

   Genel olarak Marş Mira’ya bireysel olarak katılmak isterseni 7 Temmuz’da Nezuk’ta olup katılımcı kartı almanız yeterli, 8 temmuz sabahı yürüyüşe başlanıyor.
   Bizim organizayonumuza dahil olmak isterseniz facebook sayfamızda katılımcı listesi tutuyoruz.
   https://www.facebook.com/groups/1563945490531825/?fref=ts

   Ayrıca bir de yazışma grubumuz var facebookta.
   Beni facebookta eklerseniz bende sizi gruba ve yazışma grubuna eklerim.
   https://www.facebook.com/tcbesok

   Başka sorularınız olursa bana ulaşabilirsiniz. 0546 269 87 90
   İyi günler

 6. Çok teşekkür ederim.. Sizi takip edeceğim ve pazartesi arayacağım Caner Bey.

  Sağolun,
  Turan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Web sitesi