1992-1995 Bosna savaşı sırasında Birleşmiş Milletler Srebrenitsa da dahil olmak üzere 6 bölgeyi güvenli bölge ilan etmişti. Hollanda birliği tarafından korunan şehir hiç bir savunma yapılmaksızın 11 Temmuz 1995 tarihinde Sırp güçlerine teslim edildi. Sırp kuvvetlerinden kaçmak isteyen 15.000 civarında Boşnak dağlara yöneldi. Yoğun Sırp bombardımanı altında orman içlerinden gece gündüz yürüyerek kurtarılmış bölge Tuzla’ya ulaşmaya çalışan gruptan ancak 5.000’i bunu başarabilecekti. Uzun yıllar “Ölüm Yürüyüşü” olarak adlandırılan bu yolculuk “Barış Yürüyüşü” adı altında her yıl uluslararası katılım ile Srebrenitsa’ da ve bu yürüyüş yolunda hayatlarını kaybedenleri anmak için tekrarlanıyor. 3 gün süren 110 Km’ lik bu yürüyüşe isteyen herkes katılabiliyor.

Hazirlayan : Yaprak Doğaner

2 “Marš Mira Hakkında” Yorumlar

  1. Srebrenitca’ya üç defa, Marş Mira’ya 1014 yılında ilk defa. Marş Mira’ya katılmak çok anlamlı çünkü ölüm yürüyüşünü gerçekleştiren ve gerçekleştirmeyenleri anlamak açısından çok anlamlı. 2015 yılın da yine katılmak lazım ve çok kalabalık kitleleri kdavet etmek şartıyla…..

  2. Şu anda saat 05.10 beLN belgeselde izliyorum belki on kere izledim adeta oradayım ve her zaman tüylerim diken diken oluyor inanılmaz inanılmaz vahşet ve haçlılar malesef müslimanların dünyadaki varlığı haçlıları rahatsız ediyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Web sitesi